mi van itt?

Kövek, akupresszúrás eszözök és más kincsek!
Kövek, akupresszúrás eszözök és más kincsek!

Hirdetések

HTML

Antioxidáns contra Rák

2008.04.03. 04:35 | detu | 1 komment

Nemrégiben egy ismerősöm – arcán amolyan kaján „na ugye” kifejezéssel – szembesített a nagy igazsággal: az antioxidánsok növelik a rákos megbetegedés kiakakulásának kockázatát! Tévézett a drága... Az RTL Klub híradójában a Népszabadság egy „friss hírére” hivatkozva elmondták, hogy „amerikai orvosok szerint” az antioxidánsok akár karcinogén hatást is kifejthetnek. Nem hallgathatom el, hogy az újság egy valóban létező amerikai orvosi szaklapban valóban megjelent tanulmányra hivatkozik, nem csak úgy általában amerikai orvosokat említ (amúgy nem ez volt az első eset, hogy „amerikai orvosokra”, „amerikai orvoscsoportra”, „amerikai kutatókra” hivatkozva hasonló kósza rövidhír röppen fel valahol).
Február elején jómagam is találkoztam ezzel az infóval kevenc hírportálomon, sőt legyűrve minden ellenérzésemet, este leültem a kanapéra és tisztességesen végig is néztem a híradót. A riporter elkapott egy „folyosói dokit” (meggyőző háttérkörnyezet, sürgő-forgó nővérkék, ődöngve várakozó páciensek...), aki szemrebbenés nélkül elénk tárta a nagy titkot: „egyes antioxidánsok csökkenthetik bizonyos kemoterápiás készítmények hatását”.
NESZE NEKED, kedves Gyógyulni Vágyó, kedves Aggódó Rokon! Ha eddig reménykedtél, ha eddig bizakodtál, most aztán felejtsd el! Vedd tudomásul: meg fogsz dögleni, meg fog dögleni minden szeretted!

Nem vagyok az antioxidánsok apostola, „csupán” családilag érintett vagyok. Nem vagyok hozzáértő sem, egyszerűen csak érdeklődő, aki nyitott füllel, nyitott szemmel és főleg nyitot lélekkel viszonyul a nagyvilág dolgaihoz.
Így aztán családomban többé-kevésbé tudtam kezelni a témát. Legmeggyőzőbb érvem persze az tudott lenni, hogy amennyiben ez egy komoly figyelmet érdemlő dolog lenne, akkor bizonyára más tévétársaságoknál, számos más orgánumban is kiemelt helyen szerepelt volna – márpedig azóta se uralta el a világsajtót...
Néhány éve volt szerencsém meghallgatni Dr. Hegedűs György táplálékkiegészítőkről, ezen belül hangsúlyozottan az antioxidánsokról szóló egyik előadásának hangfelvételét. Ebben említést tesz egy kutatásról, melyet Finnországban több tízezer önkéntes dohányoson végeztek. Valószínűleg ugyanerre a vizsgálatra utalt Dr. Bíró György professzor a dietetikus kongresszuson elhangzott beszédében. A vizsgálatot magát annak igazolására indították el, miszerint azok a köznapi tapasztalatok valósak, helytállóak és tudományosan igazolhatók, hogy a tetemes mennyiségű karotinoidot fogyasztó emberekben csökken a tüdőrák kialakulásának valószínűsége. Valóban meglepő eredmény született: a béta-karotint megadózisban fogyasztó kísérleti alanyok nagyobb arányban betegedtek meg, mint a placebót eszegető kontroll-csoport képviselői.
Ez már van akkora horderejű felfedezés, hogy akár kutatók seregének fix megélhetését biztosító nagyszabású igazoló méréseket kezdeményezzenek gyógyszergyártó cégek világszerte (főleg Amerikában), hiszen – úgy vélem, nem kell nagyon bizonygatnom – az antioxidánsok trónfosztása legalább akkora üzlet, mint az antioxidánsok gyártása és forgalmazása. Nem tudom, nincsenek konkrét információim, csak feltételezem, hogy ebből fakad az a jópár hivatkozás „amerikai orvosokra” „finn kutatók” helyett.

Ha a média hitelesebbnek érzi magát attól, hogy amerikanizálja a finneket, lelke rajta... Ezen nincs is értelme morfondírozni; ahhoz túl rövid az élet, hogy ilyesmire pazaroljuk a drága időnket.
Sokkal fontosabb kérdés: Most akkor hogy is állunk ezekkel a fránya antioxidánsokkal? Mi is törtönhetett szegény béta-karotinnal töltött embertársainkkal? Szent-Györgyi Albert a maga által izolált C-vitaminból, ami köztudomásúlag az egyik legkiemelkedőbb antioxidáns, napi szinten állítólag több evőkanálnyit is belapátolt, s így élt 93 esztendőt, 1 hónapot és 6 napot – ez azért nem rossz teljesítmény! Tehát akkor van különbség antioxidáns és antioxidáns között? Vagy van különbség emberi szervezet és emberi szervezet között?
Dr. Hegedűs György a már említett előadásában elmondta, hogy miután a finneknél kijött ez a brutális eredmény, nagyon sokat dolgoztak azon, hogy magyarázatot leljenek. Végtére is arra a következteésre jutottak, hogy a bajt a szervezet kifogástalan működéséhez optimálisan szükséges karotinoid-vegyületek egyensúlyának megbomlásához vezetett a béta-karotin túlzott bevitele. Eszerint a mennyiségnél sokkal fontosabb a minőségi összetétel. Tagadhatatlan tény, hogy a sárgarépát rágcsálóknál kisebb arányban, a szintetikus béta-karotint fogyasztóknál nagyobb arányban fordul elő rák, mint aki egyiket sem veszi magához.
Úgy tűnik tehát, hogy a kulcs a répában van! Úgy tűnik, hogy a kulcs a répában, céklában, sütőtökben, paradicsomban, áfonyában és még sorolhatnám hosszan mimindenben van. Úgy tűnik, a kulcs abban van, hogy az a bizonyos antioxidáns (legyen az alfa-, béta- vagy egyéb karotin, likopin, flavonoid, C- vagy E-vitamin, vagy bármi egyéb) amit beviszünk a szervezetünkbe, honnan származik: gyógyszerkészítésre szakosodott vegyi üzem gyártósorairól, vagy az Anyatermészet „lágy öléről”. Valami iylesmire utal Dr. Bíró György professzor is a már idézett előadásában.

Mi a helyzet a hipermarketek polcain tornyosuló paradicsomokkal, répákkal, narancsokkal és egyebekkel? Mi is lehet ezekben?

... ... ...

A bejegyzés trackback címe:

https://termeszetes.blog.hu/api/trackback/id/tr44408911

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

detu 2008.04.04. 06:35:58

Hogy a tévéhírrel mi a gondom? Mindössze az az átgondolatlan és lelkiismeretlen hozzáállás, amivel beharangozták, felcsattantották a kegyetlenül hangzó hírt, majd nem vezették le a feszültséget. Szegény anyósom már reggel hallotta a promóciós szöveget, úgyhogy egész álló nap aggódva várta az esti „nagy bejelentést az új felfedezésről”. Feltételezem, párezren voltak még rajta kívül így az országban. Ezért is tettük, hogy családilag leültünk vele együtt megtekinteni a műsort. Aztán a „nagy bejelentés” nem mondott semmi érdemlegeset, egyszerűen elharsant, s úgy is maradt a levegőben elvarratlanul, érdemi levezetés nélkül. Persze, hogy elmondtam mindent amit csak tudtam – de vajon más érintetteknek is volt valaki a közelében aki tudott pár megnyugtató szót szólni?
A „folyosói orvos” végtére is korrektül válaszolt a nekiszegezett kérdésre, ebben semmi egyéb kivetnivalót nem láthatunk, mint azt, hogy félinformációnak a félinformációja volt ami elhangzott tőle (persze lehet, hogy a többi mondatát szerkesztéskor operálták ki...). Azt mondta ugyebár, hogy „egyes antioxidánsok csökkenthetik bizonyos chemoterápiás készítmények hatását”. Köztudott, hogy „bizonyos chemoterápiás” gyógyszerek kegyetlenül lemészárolják az immunrendszert; s ezzel szemben az antioxidánsok egyik fő élettani hatása éppen az immunrendszer megerősítése. A felelet tehát igaz volt, csak némi magyarázatra szorult volna, mert így leginkább fenyegetően hangzott.
Nincsenek illúzióim... Ahogy rengetegszer voltak, lesznek is még ilyen híradások. Próbáljunk meg felkészülni rá!
süti beállítások módosítása